Jmelí

Co je to vánoční jmelí a jaký má význam?

Jmelí je rostlina parazitického typu, která se vyskytuje v korunách listnatých i jehličntých stromů, kde vytváří kruhovité trsy o průměru až půl metru. Jmelí má kožovité listy a začátkem léta začíná kvést. Z květů se poté tvoří malé lepkavé bobulky připomínající perly. Možná právě díky těmto perličkám se jmelí začala přisuzovat čarovná moc.

Štěstí

O jmelí je všeobecně známo, že přináší do domácnosti štěstí a lásku. Jen málokdo však ví, že štěstí přináší pouze zelené jmelí, které dostanete zdarma. Štěstí se totiž přece nikdy nedá koupit. Protože navíc jmelí patří mezi parazitické rostliny, jeho sběrem pomáháte stromům.

Vánoční tradice

Jmelí je po celém světě považováno za tradiční vánoční ozdobu. Typickým místem pro jeho zavěšení je rám dveří. Políbení pod jmelím přímo na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle dávných Keltů je líbání pod jmelím dokonce symbolem plodnosti. Rostlinka má však také své stinné stránky. Jmelí totiž nosí štěstí jen tomu, kdo ho dostane, ale ne tomu, kdo jmelí koupí. Darujete-li o Vánocích někomu ze svých blízkých jmelí, darujete mu nejen štěstí, ale také lásku, radost a ochranu před nemocemi. Do domu pak jmelí kromě již uvedeného přináší také odvahu.

Původ

Zvyk líbat ženy a dívky pod jmelím pochází pravděpodobně z Anglie. K nám se však tento zvyk dostal ze sousedního Německa. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Tradice užívat jmelí jako vánoční dekoraci pak pochází rovněž z Anglie. Magickou moc přisuzovali jmelí již dávní předkové. V té době jmelí symbolizovalo především ochranu proti zlým duchům a zajištění ženské plodnosti.

Sny o jmelí

Pokud se Vám během vánočních svátků nebo i během roku o jmelí zdá, zvlášť pokud se pod ním s někým líbáte, znamená to pravou lásku. Pokud pod jmelím vidíte někoho ze svých blízkých znamená to svatbu v rodině. Je-li jmelí zelené znamená štěstí, suché neštěstí a zlaté bohatství. Pokud ve snu jmelí zavěšujete, znamená to, že k Vám štěstí teprve přijde. Kupování jmelí však nevěstí nic dobrého.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *